pripomienky
Overujeme dostupnosť a cenu zvolených možností ubytovania.
Ďakujeme
Zisťujem novú cenu, počkajte prosím …
OK
Ďakujeme
Zisťujem novú cenu, počkajte prosím …
OK

Biely kódex

15.102012

kinder--murau--d

Článok si už prečítalo: 2492 ľudí

Každým rokom môžeme na svahu stretnúť viac a viac lyžiarov. S narastajúcim počtom lyžiarov sa na zjazdovkách množia aj nebezpečné situácia. Medzinárodná lyžiarska federácia FIS sa preto rozhodla zaviesť medzinárodné pravidlá pod názvom Biely kódex. Sú to pravidlá a povinnosti lyžiara, podľa ktorých by sa mal riadiť a zabrániť tak zbytočne nepríjemným situáciám. Žiadne pravidlá však nezaručia úplnú bezpečnosť, preto by mal každý lyžiar cestujúci do zahraničia uzavrieť príslušné poistenie.

http://www.oetk.at/kurse-touren/wintersport/tipps-tricks/

Ohľaduplnosť k ostatným každý na lyžiarskej trati je povinný správať sa tak, aby neohrozil zdravie alebo život, alebo nespôsobil škodu sebe alebo inému.

http://www.oetk.at/kurse-touren/wintersport/tipps-tricks/

Kontrola rýchlosti a spôsobu jazdylyžiar musí mať jazdu pod kontrolou, prispôsobiť ju svojim schopnostiam, terénu, počasiu a situácii na zjazdovke.

Voľba smer jazdylyžiar jazdiaci vzadu musí prispôsobiť svoju svoju lyžiarsku stopu tomu pred ním, zároveň musí udržiavať odstup, aby prenechal voľný priestor.

Predbiehanie predbiehať možno zľava aj sprava tak, aby predbiehanému bol nechaný dostatok priestoru pre svoj spôsob jazdy.

Vjazd na trať a rozjazd po zastavení lyžiar znova začínajúci svoju jazdu sa musí presvedčiť, že sa nepribližuje iná osoba, aby neohrozil seba ani ostatných na svahu.

Zastavenie a státiev nebezpečných a úzkych úsekov je zakázané zostať stáť. Lyžiar, ktorý spadol by sa mal čo najrýchlejšie presunúť na kraj trate.

Výstup a zostup – osoba, ktorá po lyžiarskej trati vystupuje/zostupuje musí využiť okraj trate.

Dodržiavanie označenialyžiar je povinný dodržiavať označenie na trati (obmedzená rýchlosť, kríženie tratí, nebezpečné úseky).

Poskytnutie pomoci každý človek na zjazdovke je povinný podať prvú pomoc v rámci svojich schopností a zároveň privolať Horskú službu a oznámiť jej vzniknutú situáciu.

Preukaz totožnostikaždý účastník nehody sa na výzvu musí legitimovať. V alpských krajinách neposkytnutím pomoci, alebo neposkytnutím údajov, či útekom z miesta nehody vystavuje dotyčný trestnému konaniu.

Bezpečnosť lyžiarskej výstrojelyžiar musí dbať na to, aby výstroj, v ktorej na svah vchádza bola v primeranom stave a neohrozoval ňou seba a ostatných.

Vstup na lyžiarske tratevo väčšine stredísk je vstup na trate pred zahájením a po ukončení prevádzky vlekov a dopravných zariadení striktne zakázaný.

Nezabúdajte ešte na jedno pravidlo. Pri požití alkoholu vás neochráni žiadne poistenie, no zároveň ste zodpovední za seba stále. Poistenie síce máte, ale nie ako ochranu, ktorá vás v prípade nebezpečenstva ochráni.

Tak jazdite bezpečne a primerane, nech si zjazdovky môžeme spoločne užívať čo najviac.

Zdroj : © Jakub Pediač

Foto: http://www.oetk.at/kurse-touren/wintersport/tipps-tricks/

Späť na zoznam článkov

Kategórie