pripomienky
Overujeme dostupnosť a cenu zvolených možností ubytovania.
Ďakujeme
Zisťujem novú cenu, počkajte prosím …
OK
Ďakujeme
Zisťujem novú cenu, počkajte prosím …
OK

Pešia turistika v Rakúsku

12.042012

nordic-walking-austrian-alps

Článok si už prečítalo: 6585 ľudí

http://www.austria.info/sk

To, že najintenzívnejší zážitok z prírody máme pri chôdzi, je už medzičasom i vedecky dokázané. Pôsobivejšie ako výhľad z terasy, lanovky alebo balkóna, komplexnejšie ako pri behu alebo bicyklovaní, kde je nutné dávať pozor predovšetkým na trasu, spoznáme krajinu pri turistike.

Viac ako obvod Zeme

 

Rakúsko je raj pre všetkých, ktorí sa radi hýbu na čerstvom vzduchu. Nadšenci turistiky s najrozličnejšími záľubami sa tešia z viac ako 50 000 km dobre vyznačených turistických ciest a chodníkov – to je o 10 000 km viac, ako meria samotný obvod Zeme.

http://www.austria.info/sk

Nakoľko dve tretiny celkovej plochy Rakúska zaberajú Východné Alpy, niet sa čo čudovať, že štátna hymna sa začína slovami „Krajina hôr“.  A že práve toľko úspešných alpinistov pochádza práve z Rakúska, je určite taktiež zásluhou horského sveta, plného výziev. Každopádne si tu prišli na svoje aj extrémni horolezci ako Gerlinde Kaltenbrunner  alebo Peter Habeler, ktorí prelomili horský svet sedem- a osemtisícoviek. Pretože dovtedy v Rakúsku horolezectvo končilo pri Großglockneri s jeho výškou 3.797 m.

Ale nielen alpinistov inšpirovali horské reťazce: Richard Strauss venoval svoju poslednú skladbu „Alpskú symfóniu“ mocnému horskému obrovi medzi Nemeckom a Rakúskom: vrchu s názvom Zugspitze.

Ale odhliadnuc od alpských výziev môže Rakúsko predovšetkým ponúknuť niečo výnimočné: veľa prírody. Ponuka prírodných úkazov siaha od miernych pahorkov, cez šíre stráne a pasienky, až po strmé útesy horských obrov – medzitým 900 vrchov nad 3.000 m . Turistické chodníky v troch rôznych stupňoch náročnosti pre každú kondíciu a záľubu ponúkajú jedinečné prírodné dojmy.

To, že najintenzívnejší zážitok z prírody máme pri chôdzi, je už medzičasom i vedecky dokázané. Pôsobivejšie ako výhľad z terasy, lanovky alebo balkóna, komplexnejšie ako pri behu alebo bicyklovaní, kde je nutné dávať pozor predovšetkým na trasu, spoznáme krajinu pri turistike. Preto sa tiež hovorí: „Len tam, kde sme boli pešo, sme boli naozaj“. Okrem toho turistika taktiež posilňuje imunitný systém a dostáva do formy srdce a krvný obeh. Zvýšená spotreba energie a zapojenie svalov pri chôdzi zaraďuje turistiku k zdraviu prospešným športom.

Okrem toho pohyb vo voľnej prírode pomáha nájsť seba samého a výbava je  v podstate úplne jednoduchá: vhodné topánky do prírody, fľaša s vodou, oblečenie do každého počasia, ktoré ochráni pred chladom a dažďom, a okrem toho nie je potrebná žiadna iná výbava.  Samotné východiskové body na turistiku sa v Rakúsku často nachádzajú priamo pred hotelom alebo apartmánom; v údoliach, kde nie je povolený vjazd autám, sú k dispozícii autobusy, ktoré nadšencov turistiky prepravia priamo k východiskovému bodu na štart. Zatiaľ čo s partnerom, priateľmi alebo rodinou objavujete prírodu, zanechávate krok za krokom za sebou starosti všedného dňa. Zdolávať, objavovať a vychutnávať, byť vonku a ísť z jedného miesta na druhé, tieto všetky aktivity pomáhajú napĺňať základné elementárne potreby.  A v posledných rokoch je turistika oveľa ďalej ako iba pri „Dobýjaní vrcholov“ a „Zdolávaní výšok“. Dnes ide predovšetkým o pôžitok, chuť a dobrú náladu, ktoré  vznikajú bez tlaku o čo najlepší výkon a asketizmus.

Panónska nížina

 

V rovinatom Burgenlande fascinuje Národný park Neziderské jazero (Nationalpark Neusiedler See/Seewinkel) v oblasti Seewinkel pôvodnou, takmer nedotknutou prírodou. Stovky rozmanitých druhov vtákov, zriedkavé rastliny a jedinečná krajina sú fascinujúcim prírodným zážitkom.

Niekoľko ďalších národných parkov je taktiež vďačným cieľom pre ľahkú turistiku. Spolu s počtom viac ako 300 slnečných dní v roku sú tu ideálne podmienky na vychádzky, jazdu na koni, bicyklovanie, vodné športy a golf, alebo na spojenie všetkých týchto činností dohromady. Alebo dokonca prísť na jeden z nespočetných festivalov, pretože v lete sa oblasť okolo Neziderského jazera premení na ozajstnú festivalovú krajinu. Ísť na turistiku jesenným Burgenlandom patrí k najkrajším prírodným zážitkom. Vtedy ponúka pokojné zvlnené územie pohoria Rosaliengebirge obzvlášť veľa možností. Iba z mestečka Bad Sauerbrunn vychádza 15 ľahších trás po mäkkej lesnej pôde. Keď mierne večerné lúče slnka zahalia krajinu do teplých farieb, je tu možnosť vychutnať si počas „Panónskej jesene“ pravé regionálne pochúťky.

Pozdĺž hôr a jazier

 

Korutánsko, ktoré sa nachádza medzi centrálnymi Alpami a pohorím Karawanken, ponúka nespočetné a rozmanité možnosti prírody a je optimálnou outdoor-fitness-arénou.

http://www.austria.info/sk

V najjužnejšej rakúskej spolkovej krajine sú príjemné teploty od apríla až do neskorého októbra.

Pritom je možné veľmi dobre kombinovať turistiku s vodnými zážitkami: ľahké túry na brehoch krištáľovo čistých, teplých jazier.  Ďaleko od dennej hektiky v chránených prírodných a vodných oblastiach čakajú napínavé prírodné zážitky. S korutánskymi horskými sprievodcami môžete v horských roklinách bez rizika a bez namáhavého študovania máp objaviť tie najkrajšie miesta na slnečnej strane Álp.

Napínavé túry so sprievodcami možno zažiť tiež v kurutánskej časti Národného parku Vysoké Taury (Hohe Tauern): tu možno spolu s rangermi Národného parku zdolať napríklad 7 vrcholov – fascinujúci a pritom zvládnuteľný alpský zážitok mimo zaužívaných chodníčkov.  Ideálnym východiskovým bodom na túry je v Národnom parku mestečko Mallnitz.

Trojtisícovky, stredne vysoké vrchy a kopce,  šíre horské planiny, medzitým tie najkrajšie a väčšinou až do 28 stupňov teplé jazerá na kúpanie pod južným slnkom, to všetko je Korutánsko. Najlepšie je tu pohybovať sa pešo alebo na bicykli.

V strede: Dolné Rakúsko

 

Dolné Rakúsko obklopuje Viedeň, hraničí s Českom a Slovenskom. Čo sa krajiny týka, rozprestiera sa od vysokohorského prostredia, cez lesnaté kopce predných Álp, až po Dunaj s ílovitou pôdou, na ktorej sa pestuje vinič.

http://www.austria.info/sk

Špecifikom tejto oblasti sú  pôvodom pralesové nivy a lúky pri riekach Dunaj, Morava a Dyje, rašeliniská vo Waldviertel, údolie rieky Wachau, ako aj tiché pivničky vínneho regiónu.  A popritom je Dolné Rakúsko považované za krajinu pôžitkárov – so svojimi vínami špičkovej kvality, marhuľami z Wachau a makovými špecialitami z oblasti Waldviertel. Jablkám a hruškám je venovaná celá oblasť Mostviertel. Miestne priekopy Ötschergräben patria k najkrajším priekopám v strednej Európe. V južnej časti Waldviertel je prírodným zážitkom roklina Ysperklamm .

V severnej časti Dolného Rakúska sa vyskytuje jedna chránená oblasť vedľa druhej: národné parky a Národný park Thaytal sú nezabudnuteľnými prírodnými zážitkami, pričom pri turistike v Národnom parku Thayatal dokonca prekročíte štátnu hranicu do Čiech. Celkovo je Dolné Rakúsko popretkávané sieťou vysokocenených a pôsobivých turistických chodníkov s dĺžkou 15.000 km.

Krajina vášní

 

V Hornom Rakúsku siahajú možnosti dojmov z krajiny od impozantných vrchov, cez mierne zvlnené pahorky, až po jazerá s kvalitou pitnej vody, ale predovšetkým turistika tu má sezónu po celý rok.

http://www.austria.info/sk

Všetko je možné: od príjemných prechádzok až po vysokohorskú turistiku v alpských regiónoch a zimnú turistiku. Oddych a relax možno nájsť pri rozprávkovo krásnych jazerách v nádhernej oblasti Salzkammergut, ako napríklad Trauensee, Attersee alebo Mondsee. Obzvlášť zaujímavá turistika vidieckeho charakteru je možná v oblasti Mühlviertel: turistika popri krištáľovo čistých potôčikoch, objavovanie starých typických sedliackych dvorov z kamenných blokov, prípadne spoznávanie gotickej – alebo múzejnej cesty, to je len zlomok z nespočetných možností. Milovníci prírody si vychutnajú v prírodnom parku Nationalpark Kalkalpen s jeho jedinečnou rôznorodosťou druhov krištáľovo čisté rieky a potoky, čerstvý a čistý vzduch a  nádhernú horskú kulisu. Početné turistické chodníky vedú cez neporušenú prírodu k idylickým lúkam a pastvinám. Pre tých, ktorí chcú ísť vyššie, je tu výzva s 21 dvojtisícovkami. Termálne kúpele s bohatou tradíciou podporujú silu a vitalitu.

Od útulného až po dobrodružné

 

S viac ako 7.200 km dobre vyznačených turistických chodníkov všetkých stupňov náročnosti –od rodinných až po vysokohorské – je Salzbursko ideálnym turistickým regiónom.

http://www.austria.info/sk

Krajina je tu rozmanitá – od miernych pahorkov okolo jazier, cez hru kontrastov zelených trávnatých vrchov so strmými skalnatými vrcholmi, až po malebné horské jazerá. Z celkovej plochy je až 30% chráneným prírodným územím a vlastné autobusy pre turistiku vozia dovolenkárov v údoliach, kde je zákaz vjazdu pre autá, priamo až na východiskové miesta ich túr. Veľká časť krajiny patrí k najväčšiemu Národnému parku Rakúska – Vysoké Taury (Nationalpark Hohe Tauern). Pešie túry v tejto najväčšej chránenej alpskej prírodnej oblasti sú pôsobivým zážitkom. Pritom je väčšina z dobre značených 2.000 km dlhých turistických chodníkov vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Pre horolezcov je v Salzbursku výzvou 120 trojtisícoviek, ktoré môžu zdolať samostatne alebo s horskými sprievodcami.

Zvláštnosťou je tu Salzburská pasienková cesta (Salzburger Almenweg). Viac ako 1.800 pasienkov, ktoré sa obhospodarujú, sa rozprestiera na štvrtine územia krajiny.  Na Almenweg možno podniknúť každý deň z fixného východiskového bodu  inú túru  z jedného pasienka na druhý, alebo je tu možnosť prespať priamo na kopci.  Pre milovníkov vytrvalostnej horskej turistiky a trekkingu je týchto 31 trás fascinujúcim zážitkom. Mierna klíma a ľahké turistické chodníky sú však vhodné aj pre začiatočníkov. Počas Salzburskej sedliackej jesene (Salzburger Bauernherbst) môžu milovníci turistiky – po zídení dobytka z vysokohorských pastvín – návštevou rozličných podujatí ukončiť sezónu pešej turistiky.

Zelené srdce Rakúska

 

Spolková krajina Štajersko, ktorá hraničí so Slovinskom, sa taktiež nazýva „Zelená medza“: pretože dve tretiny pokrýva les, ďalšiu štvrtinu tvoria lúky, pasienky, ako aj ovocné sady a vinice.

http://www.austria.info/sk

V konečnom dôsledku však Štajersko preslávili aj výborné vína a takmer čierny tekvicový olej s charakteristickou orechovou arómou.

Údolie Ennstal so svojimi strmými skalnatými útvarmi – od Dachsteinu až po Národný park Gesäuse – sa pričinilo o to, že Zelená medza sa stala taktiež obľúbeným alpským regiónom. Ale nielen pre vášnivých horolezcov je tu kopec zábavy. Možnosti siahajú od chatovej turistiky, cez turistiku popri riekach a potokoch, horské trasy k pasienkom, až po náročnú horskú turistiku. Okrem toho sú kvitnúce alpské lúky na jar, túry k osviežujúcim horským jazerám v lete a prechádzky zmiešanými lesmi na jeseň úžasným kontrastom a zároveň vrcholným zážitkom k bezfarebným horským obrom. Fascinujúce, sčasti ľahko dostupné vyhliadkové body na ľadovci Dachstein alebo Planai rozširujú zoznam cieľov, ktoré sa oplatí vidieť. Kto sa chce potom, alebo aj medzitým uvoľniť a relaxovať, nemá to ďaleko do jedného z mnohých štajerských termálnych kúpeľov.

Krajina hôr

Tirolsko, susediace s Nemeckom a Talianskom, je na prvom mieste všetkých priateľov hôr. V lete či v zime prepravia početné lanovky a sedačky nadšených dovolenkárov do fascinujúceho horského sveta v Tirolsku.

http://www.austria.info/sk

Impozantné vrchy, čisté horské jazerá, zelené lúky a pasienky, ako aj neporušená príroda sú charakteristickým znakom pre krajinu hôr. Tirolsko sa tiež samotné s obľubou nazýva „Krajina športu č. 1“.

Pretože nádherné turistické chodníky hneď vedľa lanoviek sú hrdou pýchou Tirolčanov, zaviedli pre turistické chodníky tzv. Pečať kvality (Gütesiegel), aby sa tak zabezpečila čo najväčšia bezpečnosť pri potulkách v horách.

V tirolskom Pitztale čaká na hostí bohatý program, pozostávajúci z túr po lúkach a pasienkoch, turistiky od chaty k chate, alebo vysokohorská turistika. Pritom pitztalský  pas na voľný čas (Pitztaler Freizeitpass) obsahuje taktiež niekoľko túr so sprievodcom, ako aj transport autobusmi pre peších turistov.

Približne 1300 km turistických chodníkov s viac ako 50 chatami a zariadeniami na občerstvenie obklopuje údolie Ötztal. Zelené terasy nad zalesnenými pahorkami údolí, očarujúce nížiny a divoké prírodné horské zrázy sú eldorádom pre nadšencov horskej turistiky.

700 km turistických chodníkov a viac ako 70 chát na idylických pasienkoch tvorí horský svet Wilder Kaiser a je rajom pre turistiku, ktorý už nemôže byť rôznorodejší: idylické stráne a údolia, jemné trávnaté kopce, strmé pohoria, čerstvý horský vzduch a mierna klíma dostanú do pohybu každú vekovú kategóriu. Najideálnejší čas na turistiku je od júna do jesene, kedy jasná obloha poskytuje neuveriteľné pohľady do diaľky.

Vzhľadom k nedotknutému a jedinečnému horskému svetu je Východné Tirolsko ideálnym miestom nielen pre nadšencov pešej turistiky, ale aj pre vyznávačov vysokohorskej turistiky. Jednou z najfascinujúcejších ciest je „Glocknerrunde“, ktorá trvá 7 dní a vedie okolo vrchu Großglockner. Obzvlášť silné zážitky sľubuje okrem iného romantické údolie Defereggental a údolie Virgental.

Mimoriadnym vrcholným zážitkom je pre vyznávačov pešej turistiky trasa Adlerweg, ktorá sa tiahne so svojimi 126 dennými etapami celým Tirolskom. Rozsiahla tirolská ponuka je tu navyše rozšírená o nespočetné krčmičky a chodníky na úpätí hôr, po ktorých sa dá chodiť na boso, ako aj parky pre Nordic-Walking. Na celkovú regeneráciu organizmu v náručí prírody je Tirolsko tým pravým miestom.

Posebna atrakcija za planinare na duge staze je Adlerweg koji sa 126 dnevnih etapa vodi kroz cijeli Tirol. Opsežne tirolske ponude nadopunjavaju se i bezbrojnim gostionicama i stazama kojima možete prolaziti bosonogi u podnožju planina kao i parkovima za nordijsko hodanje. Tirol je prava adresa za potpuno obnavljanje u prirodi.

Hora volá

 

Hornaté Vorarlbersko hraničí s Lichtenštajnskom, Švajčiarskom a Nemeckom. Viac ako 5.600 km vyznačených turistických chodníkov tu čaká na nadšencov pešej turistiky a prechádzok, aj keď každý z cieľov jednotlivých trás je možné poľahky nájsť aj bez mapy.

http://www.austria.info/sk

Napriek vysokým vrchom nie je nutné stúpať strmo do kopcov: panoramatická turistika vo výškach s bohatým počtom chát a perfektne pripravenými trasami je špecialitou Vorarlberska. Uchvacujúce výhľady na vrcholy hôr a do údolí umožňujú zabudnúť na starosti všedného dňa a úplne sa ponoriť do neopakovateľného momentu. Nádherná je tiež alpská turistika od jedného pasienka po druhý, kde sa vyrába lahodný vorarlberský horský syr, ako aj iné čerstvé mliečne výrobky.  Rovnako zaujímavou vorarlberskou špecialitou je tematická turistika: na vzrušujúcich prechádzkach je možné získať informácie o citlivom ekologickom systéme, výrobe syrov  alebo vzniku Álp.

Jedinečné je, že v krajine turistiky Vorarlbersku „Wanderland Vorarlberg“ je možné venovať sa turistike dokonca aj v zime – na špeciálne tvrdo utlačených zjazdovkách. Tieto zimné turistické chodníky s túrami, ktoré trvajú 1-2 hodiny, nevyžadujú žiadnu špeciálnu kondíciu a sú pohodlnými trasami bielou zasneženou zimnou krajinou.

Ak si želáte vypracovať špeciálnu dovolenku šitú na mieru kontaktujte tím Alpenski Travel na info@alpenskitravel.eu alebo vyplňte základné údaje na tejto stránke http://alpenskitravel.eu/inspirujte-ma/  a my Vás budeme kontaktovať.

Zdroj: Rakúska národná turistická kancelária, austria.info.at, doplnenia Alpenskinka,

Foto: partnerské zmluvné strediská, viac v sekcii Partneri

Pripravila: Alpenskinka

Foto: http://www.austria.info/sk

Späť na zoznam článkov

Kategórie