pripomienky
Overujeme dostupnosť a cenu zvolených možností ubytovania.
Ďakujeme
Zisťujem novú cenu, počkajte prosím …
OK
Ďakujeme
Zisťujem novú cenu, počkajte prosím …
OK

Malý snehový zázrak v Sella Nevea

27.042013

sella Nevea prezentacna

Článok si už prečítalo: 1905 ľudí

Ak navštívite Sella Nevea, tak vtom prípade máte hojnosť vysoko kvalitného snehu, ktorý zaručuje skvelú lyžovačku ako na dlani! Sella Nevea je horský priesmyk medzi pohoriami Jof di Montasio a Mount Canin v oblasti Friuli-Venezia Giulia v severovýchodnej časti Talianska v provincii Udine. Leží na ceste medzi Tarvisiom a Chiusaforte. Sella Nevea sa nachádza na hlavnom alpskom rozvodí a rozdeľuje povodia Stredozemného mora od Čierneho mora. Desať km leží malebné neporušené jazero Raibl  (tiež známy ako Lago di Cave del Predil alebo Lago del Predil), ktoré sa používa pre kanoistiku, windsurfing a ďalšie vodné športy.

sella nevea jazero

Lyžiarsky areál ponúka skvelú kombináciu zimných športov, nepoškvrnenej prírody, pokoja a jedinečný nádherný výhľad. Môžete sa tešiť na dovolenku plnú kľudu v prírodnom parku krásnych Julských Álp, kde vám nehrozia preplnené svahy a obvyklé davy ľudí. Pričom Sella Nevea ponúka bezkonkurenčné ceny. Tak prečo si nevychutnať túto prakticky nepreskúmanú, ale dobre udržiavanú časť Talianska.

sella nevea lyziar

Názov rezortu Sella Nevea je odvodený od "neve" (tal. sneh) a napriek nižšej nadmorskej výške sa môže pochváliť jeho nadpriemerným množstvom, na čom sa podieľa aj miestna mikroklíma (hlboko zarezané údolia, kam v prvej polovici zimy slnko nezasvieti). Členitý, porastený a strmý svah nad Sella Nevea a pod impozantnou stenou Biela Pec pripomína Arabbu v Dolomitoch.

Sella Nevea mapa hora svah

Po krátkom plochom nájazde od hornej stanice modernej kabínky prichádza prvý a "čierny" hang, hneď potom sa trať delí na priamejšie, regulárne čiernu a tzv. turistickú červenú. Závodná trať je pravidelne vyhradená tréningu, ale obvykle nie celodenne. Obe sú veľmi atraktívne vedené so širokými zákrutami a striedavo krátkymi Hang a odpočinkovějšími úsekmi. Červená "turistická" je celkovo užšia, optimálna na jazdu pri nižšom zaľudnení. Trasa a parametre zjazdovky nedovoľujú bezmyšlienkovite a monotónne jazdiť oblúky, ale sústrediť sa a štýl jazdy neustále prispôsobovať aktuálnemu sklonu a polomeru zákrut.

notebook sezóna

sella nevea infosky

Nová červená trať zo sedla Prevala, kadiaľ je talianska Sella Nevea prepojená so slovinským Bovcem, je akurát svižne klopená vo svojej hornej polovici, potom sa zužuje do traverzujúcej cesty s dojazdom k sedačkovej lanovke, ktorá vás vráti ku stanici funiforu. Hlavné červená trať nad Bovcem je krásna, poctivo strmá, veľkou časťou širokánska a krútiaca zjazdovka, ktorá vám dovolí športovú i relatívne oddychovú jazdu. Pod nástupnou stanicou starej 3-sedačky sa trať zužuje a v ostrých zákrutách dôjdete k medzistanici kabínkovej lanovky. Kratšia, ale príjemne rýchla je aj slovinská strana Prevala so 4-sedačkou. Kým severná talianska strana je temná, južná slovinská býva presvietená slnkom. Na oboch stranách hranice môžete počítať s bezchybnou úpravou zjazdoviek.

Sella Nevea mapa zjazdovka

Ak vás bavia aj iné alternatívy okrem lyžovania, Sella Nevea a Julské Alpy sú tým pravým miestom pre vás! Vyberte si pokojné prechádzky v lese alebo naprieč krásnou náhornou plošinou, či korčule alebo tobogán, vyskúšať môžete aj jazdu na psích záprahoch, či popíjať kapučíno v teplej deke príjemnej horskej chaty. Na talianske pomery je tu menej reštaurácií a horských chát - Rif. Gilbert pri stanici funiforu (vynikajúca domáca kuchyňa z prvotriednych surovín) a potom "samoobsluha" na hornej stanici slovinskej kabínky.

sella nevea sanky

Už ste niekedy skúšali alpskú letnú dovolenku? Prečo by ste sa mali potiť v horúčave na preplnených plážach, keď si môžete oddýchnuť pri osviežujúcich horských riekach, či vyskúšať hladinu trblietavého jazera. Čaká vás pešia turistika, horolezectvo, horské bicykle, Adventure Park, windsurfing, rafting, canyoning, jazda na kanoe a mnoho ďalších zábavných aktivít. K dispozícii pre skupinové rezervácie je tiež otvorený park plný zimného dobrodružstva, kde si môžete vychutnať vzrušujúci tarzaning, nový šport, ktorý si získava priazeň po celej Európe. Adventure Park je zábavný park pre všetkých milovníkov prírody, úplne ponorený v lese.

sella nevea voda s ludmi

Samotný rezort Sella Nevea s dlhými poschodovými hotelovými alebo apartmánovými komplexmi pripomína malé sídliska, nenájdete tu žiadnu pôvodnú zástavbu. Prekvapujúce je pomerne športové razenie areálu, zvlášť v talianskej časti (oficiálne tréningové stredisko FIS) i pusto pôsobiace končiny. Cesta z Tarvisia sem trvá autom asi 30 minút.

snow park tarvisio

Sella Nevea a lyžiarsky areál so svojimi tradičnými Friulianskými tradíciami, históriou a gastronómiou sa teší na Vás!

Dovolenkujte s AlpenskiTravel, pretože zabezpečí tu najlepšiu dovolenku šitú na mieru..

© Alpenskitravel.eu, © Sella Nevea.it, © Bovec.sl

Späť na zoznam článkov

Kategórie